Zastosowania VR

VR ma wiele różnych zastosowań. Możliwości prezentacji w wirtualnej rzeczywistości są niemal nieograniczone. Weźmy pod lupę kilka z nich.

Media

Zastosowanie filmów 360 w mediach w Stanach Zjednoczonych to codzienność. W ten sposób wiadomości prezentują m.in. największe portale internetowe. New York Times ma specjalny kanał informacyjny, w którym widzowie mogą oglądać wiadomości w wirtualnej rzeczywistości. To znacznie zwiększa wrażenia. Wyobraźmy sobie materiały telewizyjne pokazujące zniszczenia wojenne. Ich widok w telewizji zawsze robi wstrząsające wrażenie. Oglądanie tych samych obrazów w goglach VR potęguje wrażenia jeszcze bardziej. Mogąc oglądać wszystko dookoła, możemy poczuć jakbyśmy byli w danym miejscu. Oglądanie filmów dokumentalnych nagranych w technologii 360 stopni ze zniszczonej wojną Syrii robi ogromne wrażenie. O wiele większe niż w przypadku oglądania tradycyjnych materiałów.

Kinematografia

Rozwój branży VR oznacza rewolucję również w branży kinowej. Filmy 360 najlepiej ogląda się w goglach VR, dlatego dyrektorzy coraz częściej dostosowują swoje kina do potrzeb wirtualnej rzeczywistości. Kina VR wyglądają inaczej niż tradycyjne. Widzowie siedzą w nim na sali, na której znajduje się wiele obrotowych foteli. Każdy z widzów ma na głowie gogle, które są włączane zdalnie za pomocą specjalnego oprogramowania. Widzowie mogą dzięki temu obracać się w dowolną stronę i kręcić się wokół, siedząc w wygodnych fotelach.

Architektura

VR i AR dają również wiele możliwości architektom i dekoratorom wnętrz. Za pomocą kontrolera gogli możemy sprawdzać jak dane rozwiązanie wpłynie na wygląd pomieszczenia. W ten sposób możemy w wirtualnej rzeczywistości urządzić wystrój mieszkania. Przykładowo możemy wybrać, by aplikacja zmieniła kolor ścian w mieszkaniu i zobaczyć czy dany odcień nam pasuje. Po podjęciu decyzji możemy od razu za pomocą gogli dokonać zakupu.