Gogle VR

Gogle VR stały się w ostatnim czasie hitem. Szczególnie dzieci namawiają swoich rodziców na zakup gogli, w których będą mogli zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości. Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem gogli, pamiętajcie by nie oszczędzać za wszelką cenę. Wybór tańszych, a zarazem gorszych gogli może zniechęcić Was do VR-u.

Najtańszym rozwiązaniem, które pozwala na oglądanie filmów 360° są kartonowe gogle typu cardboard. Ich cena wynosi zwykle kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Po włożeniu do nich smartfona i wybrania odpowiedniego trybu możemy oglądać VRowe filmy. Jakość oglądanego obrazu jest jednak niesatysfakcjonująca. Wiele osób, które oglądały filmy VR wyłącznie w cardbordach zniechęca się do technologii. Trzeba pamiętać, że cardboardy to świetny gadżet, który dodatkowo można okleić logo własnej firmy. Cardboardy służą jednak wyłącznie zaprezentowaniu na czym polega VR. Dłuższe oglądanie filmów 360 nie ma w nich sensu.

Podobny efekt do cardboardów można osiągnąć kupując plastikowe gogle za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Ich jakość na pewno nie zadowoli wymagajacych użytkowników. Nawet jeżeli dysponujemy smartfonem o wysokiej rozdzielczości ekranu, plastikowe gogle nie pozwolą nam na pełne zanurzenie się w wirtualnej rzeczywistości. Wyjątek stanowią tu gogle Samsung Gear VR, które w połączeniu z Samsungiem Galaxy odtwarzają filmy 360 w wysokiej jakości.

Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt najlepiej skorzystać z gogli Oculus Go. Ich koszt to około tysiąc złotych. Umożliwiają one oglądanie filmów w wysokiej jakości bez konieczności korzystania z kabli i czujników ruchu. Są one również wyposażone w kontroler, który ułatwia surfowanie po wirtualnej rzeczywistości.

Najdroższe gogle VR to te, które są dedykowane użytkownikom gier. Za pomocą gogli HTC VIVE czy Oculus Rift można odtwarzać filmy w najlepszej możliwej rozdzielczości. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach. Gogle te muszą być podpięte kablem do komputera, co utrudnia obrót. Ponadto, aby móc korzystać z gogli, trzeba dysponować komputerem o wysokiej mocy obliczeniowej.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest więc headset Oculus Go. Są to autonomiczne gogle, które pozwalają na oglądanie filmów 360 stopni w doskonałej jakości.